<Hlavní stránka>


Jan Vavrečka - Vitalia.cz

www.vitalia.cz/autori/jan-vavrecka

Poznámka k diskuzím u jednotlivých článků:
často zde vystupuje člověk pod přezdívkou "taky skoro doktor" a "tsd". Podle diskuzního příspěvku se jedná o člověka spojeného s Očkovacím centrem Avenier.

Články související s očkováním

(aktualizace: 10.8.2017)

 1. 15.2.2013 - Kauza očkování - humánní medicína, nebo byznys?
  V odborně náročné problematice něco jako „informovaný spotřebitel“ až na výjimky neexistuje. Existuje však informacemi a reklamou víceméně zmatený či spíše zmanipulovaný spotřebitel.

 2. 22.2.2013 - Kdy je očkování pro jedince vlastně přínosné?
  Očkovat člověka kvůli riziku hrozícímu s pravděpodobností 1:1 000 000 je šílenství medicíny. A očkovat milión lidí, abychom zachránili život jediné osoby, je zas šílenství ekonomické.

 3. 1.3.2013 - Povinné versus dobrovolné očkování? Klasický kočkopes
  Evropská unie není Osmanská říše a její občané nejsou poddaní jejích vládců. Boj za dobrovolnost očkování je ale ve své současné podobě sobecký a krátkozraký. Měl by vypadat zcela jinak.

 4. 8.3.2013 - Rizika očkování a aplikace vakcín: často zbývá jen upřímná nejistota…
  Obhájci bezpečnosti vakcín se tváří, jako že neexistuje nic jiného než to, co už bylo vědecky prokázáno. Co nevíme – to není. Odpůrci říkají: Co nevíme – to je možné.

 5. 15.3.2013 - Nežádoucí účinky vakcín jsou důsledně odborně „gumovaným“ tématem
  Reklamní výzvy: Je tu nová oplatka! a Je tu nová vakcína! by měly mít zásadně opačný efekt stran toho, zda ochutnáte. Nová vakcína – to je ta nejhorší možná reklama.

 6. 22.3.2013 - Testování protilátek ohrožuje zisky z očkování
  Proč se u nás nedělají testace před očkováním a přeočkováním? Prý to není ekonomické. Je zkrátka levnější „nabouchat“ levné boostery vakcín do všech, ať už to potřebují nebo ne.

 7. 29.3.2013 - Očkování a reklama: Jak ze sedmdesáti procent udělat sto
  Komunikační triky propagující vakcinaci se blíží stylu: „Očkování dle výzkumů odmítají jen labilní rodiče s nedokončeným základním vzděláním“, nebo „Kdo odmítá očkování, je komunista!“

 8. 26.4.2013 - Očkování proti tetanu a jeho otazníky
  Tetanovka je dnes v ČR zařazena na seznam povinných očkování, která jsou státem vynucována. Existuje přitom 1000 a jeden způsob, jak s penězi vydanými na očkování proti tetanu naložit líp.

 9. 3.5.2013 - Mámo, táto, přijel on – očkovací kamión!
  Očkovací kamión, akce, která má za cíl zvýšit prodej vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Roadshow zavánějící porušením hned několika právních předpisů i principů humánní medicíny.

 10. 10.5.2013 - Očkování proti rakovině děložního čípku je silně prosazované a velmi sporné (1. díl)
  Přínos očkování proti HPV virům (prováděného vakcínami Cervarix a Silgard) je značně glorifikovaný. Opravdu je natolik jednoznačný, že je zbytečné o něm vést diskusi? Přečtěte si fakta.

 11. 17.5.2013 - Očkování proti rakovině děložního čípku (2. díl): malá „Sofiina volba“
  Z šesti statisticky stejných osob očkováním proti HPV zachráníme pět a jednu zlikvidujeme. To už je taková malá „Sofiina volba“, nemyslíte? Nebo ruská ruleta s šestiranným zásobníkem.

 12. 24.5.2013 - Vakcinace proti HPV je očkování proti hlouposti (3. díl)
  Očkování vakcínami Cervarix a Silgard se nazývá nepřesně a velmi eufemisticky „očkováním proti rakovině děložního čípku“. Mělo by se však nazývat úplně jinak: Očkování pro nezodpovědné.

 13. 31.5.2013 - Neočkované děti mají do mateřských školek vstup zakázán Chcete dostat neočkované dítě do školky? Nestačí říct, proč očkování odmítáte. Musíte do toho zatáhnout Matku zemi, bohyni Kybelé, Horovo oko, případně věštbu cikánky, které pevně věříte.

 14. 7.6.2013 - Bezpečnost vakcín: protilátky nemusí být jen hodné „tety“
  Nebezpečné protilátky máme v sobě od narození a vakcíny je mohou pouze omylem aktivovat. Jsou mezi námi lidé, u nichž zátěžové situace vedou k častějším a větším selháním. Kdo z nás to je?

 15. 14.6.2013 - Co skutečně ohrožuje vakcinační průmysl?
  Největším rizikem celého vakcinačního byznysu dnes překvapivě není žádný z hlavních argumentů používaných odpůrci očkování. Buďme realističtí. O všem dnes rozhodují především peníze.

 16. 19.6.2013 - Hygienik a pojišťovny prosazují očkování po povodních. Zachovejte paniku!
  Je důvod ke stádnímu očkování proti tetanu a žloutence A a B? Povodně s rizikem onemocnění souvisí jen velmi nepřímo. Pojišťovny navíc „ve slevě“ nabízejí zcela nevhodné vakcíny.

 17. 21.6.2013 - Kauza očkování: Záškrt se odstěhoval do Humpolce
  V ČR se záškrt až na dvě výjimky nevyskytl již od roku 1976. Proto si dovolím položit velmi složitou epidemiologickou otázku: Kde je záškrt? A ještě těžší: Máme proti němu očkovat své děti?

 18. 28.6.2013 - Kauza očkování: Je kolektivní imunita pouze kolektivní iluze?
  Pojem kolektivní, stádová imunita je dost složitý. A důležitý pro pochopení problematiky očkování. Kolektivní imunita rozhodně neznamená, že již nikdo nikdy nebude danou nemocí nakažen.

 19. 19.7.2013 - Očkovat proti žloutence typu A, ano či ne?
  Očkování proti žloutence typu A v ČR postrádá v rozsahu celoplošného očkování smysl, když prakticky stejného efektu je možné dosáhnout očkováním správně zvolených rizikových skupin.

 20. 2.8.2013 - Lékař nemá dělat jen „píchací servis“ na přání pacientů
  Kdo nese odpovědnost za očkování? Chování lékaře ovlivňují skrytá pravidla a jeho pozice není jednoduchá. V očích přesvědčeného pacienta může být za manipulátora i „nevzdělaného blbce“.

 21. 13.9.2013 - (K)očkování proti zarděnkám – aneb ani tohle ještě nestačí?
  Téma očkování proti zarděnkám velmi dobře ilustruje, co se kolem nás v preventivní medicíně děje. Je to vůbec ještě medicína humánní? Začínám již rozlišovat i něco jako medicínu humusní.

 22. 26.9.2013 - Nepochopené placebo
  Placebo většina chápe jako nějakou piluli bez léčebných účinků, kterou když spolkneme, vznikne placebo efekt – efekt pouhého podání pilule. Tato logická konstrukce je zcela nesprávná.

 23. 18.10.2013 - Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?
  Očkování proti klíšťové encefalitidě je aktuálně top-marketingově prosazované téma. Visí v tom spousta reklamních investic a mnoho peněz, které se musí někomu vrátit. Vrátíte mu je – vy.

 24. 1.11.2013 - Očkování proti neštovicím – záhada hlavolamu
  O podivné dvojnemoci plané neštovice-pásový opar toho zatím mnoho nevíme. Zásadní je informace, že neštovice mají u malých dětí velice mírný průběh. Máme tedy důvod je očkovat?

 25. 8.11.2013 - Barevný článek o černém kašli
  Černý kašel prý řádí v Česku. A měli bychom se tudíž očkovat. První otázkou, která by nás měla napadnout, je, zda vzestupu nemoci předcházel pokles proočkovanosti populace?

 26. 29.11.2013 - Jak odmítnout povinné očkování – 1. díl
  Odmítnutí povinného očkování je považováno za obtížné. Důvodem je neznalost možností a především jeden faktor: osobnost pediatra. Řada lékařů u nás bere vůli pacientů jako osobní útok.

 27. 6.12.2013 - Jak odmítnout povinné očkování – 2. díl
  Mezi odmítači očkování a rodiči, kteří se jen nechtějí bezvýhradně podřídit danému systému, se velmi účelově nerozlišuje. Odmítat se dá ledacos a mnoha různými způsoby. Ukážeme si jak.

 28. 17.1.2014 - Masové očkování potřebuje neočkované a jiné paradoxy
  Kolektivní imunita rozhodně není nesmysl. Její principy jsou však úmyslně zastřené a používají se, jak se to zrovna hodí. Podívejte se sami, v čem tato teorie kulhá.

 29. 16.5.2014 - Studie potvrdila dřívější obavy: Nežádoucí účinky chřipkové vakcíny
  Vědecká podezření, že po očkování pandemickou chřipkovou vakcínou může v příčinné souvislosti vzniknout narkolepsie a kataplexie, byla formulována již dříve. Nová studie přináší přesvědčivé výsledky.

 30. 11.6.2014 - Autismus – vakcíny, nebo hormony?
  Nová steroidní hypotéza o možných příčinách autismu je poznatkem významným. Oslabuje dosavadní argumentaci o možné souvislosti autismu s očkováním?

 31. 23.6.2014 - Počet pneumokokových infekcí stoupá. Proč?
  „Počet pneumokokových infekcí stoupá. Děti se očkují čím dál méně.“ Máte nyní pocit, že počet pneumokokových infekcí u dětí stoupá, protože ty se očkují čím dál méně? A z čeho tento pocit máte?

 32. 23.7.2014 - ČR je vakcinační Alcatraz
  V zemi, kde se klika rozhodne prosazovat devět povinných očkování, což na západ od nás už dávno nemá obdoby, honákům nezbývá, než občas použít drsné nástroje, aby stádo přivedli k řece.

 33. 9.9.2014 - Poklesy protilátek po očkování až „na nulu“ jsou normální
  Kontroly budoucích sestřiček ukázaly, že dívky, ač očkované, nemají protilátky proti hepatitidě B. Vskutku kuriózní je reakce České vakcinologické společnosti.

 34. 25.9.2014 - Když už OU!, tak pouze jedna šarže hexavakcíny
  V den podání hexavakcíny zemřelo v ČR dítě. Co se vlastně stalo? Abyste zjistili, o co šlo, nesmíte spoléhat na zprávy SÚKL a musíte se rozhlédnout jinde. SÚKL nemá chuť informovat srozumitelně o tom, co se stalo skutečně.

 35. 14.10.2014 - Očkování a umění manipulace
  Za současných podmínek budou u nás vakcinologie a očkování bujet jako nádor, až dorostou svého ekonomického maxima. Rozumně totiž nelze žádný jiný vývoj ani předpokládat. Proč?

 36. 23.10.2014 - Základní úvaha o potřebě očkování
  Chybí nám korektní a věcná diskuze o přínosu jednotlivých očkování. Kdyby na ni naše očkovací autority přistoupily, mohla by vynést na povrch mnohá nemilá překvapení.

 37. 4.11.2014 - Největší nesmysly v argumentaci obhájců očkování
  Vybrat tři největší nesmysly není snadné. Nesmysl musí být něco opravdu dostatečně jistého, pro co existují nesporné důkazy, nebo co zjevně nemá logiku. Tady jsou.

 38. 26.2.2015 - Proč Ústavní soud nepohřbil povinné očkování v ČR?
  Nález Ústavního soudu dle všech médií legitimoval a navždy zachránil v ČR povinné očkování. Jak už to tak bývá, realita je poněkud jiná.

 39. 11.3.2015 - Očkování proti klíšťové encefalitidě: přínos a rizika kritickým pohledem
  K odhadu možného přínosu plošného očkování proti klíšťové encefalitidě je velmi důležité zjistit, co vlastně průběh onemocnění může způsobit a s jakou pravděpodobností.

 40. 23.3.2015 - Nepřijmou vám neočkované dítě do školky? Přesto podejte přihlášku!
  Vážení rodiče, pokud jste to právě vy, kteří máte neočkované nebo neúplně očkované dítě, které vám s velkou pravděpodobností letos nepřijmou do mateřské školky, čtěte prosím pozorně následující článek, může se vám to vyplatit.

 41. 8.4.2015 - Hliník a vakcinační adjuvans – kritické téma pro obhajobu očkování Vakcinační adjuvans opravdu nejsou vůči organismu bezpečné a šetrné látky. Protože z principu věci vůbec nemohou být.

 42. 29.6.2015 - Nežádoucí účinky vakcín za rok 2014
  Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal speciální číslo svého zpravodaje věnovaného nežádoucím účinkům vakcín, které byly hlášeny v roce 2014. Tento dokument je zajímavý v mnoha různých ohledech.

 43. 2.9.2015 - Obětem očkování v USA již byly vyplaceny tři miliardy dolarů
  V České republice dosud nebyla odškodněna ani jedna jediná oběť očkování. Pravděpodobně vůbec žádné oběti očkování totiž v ČR nemáme…

 44. 23.9.2015 - Dítě poškozené očkováním: Jak podat žalobu
  Je mnoho rodičů, jejichž děti vysoce pravděpodobně patří mezi oběti očkování. Těmto dětem patří spravedlivá náhrada škody, kterou jim tento zločinný stát všemi způsoby odmítá přiznat a poskytnout.

  Byl bych velmi rád, pokud by „nepoškození“ čtenáři tento speciál zaslali i těm rodičům ze svého okolí, o kterých vědí, že se jim v rodině vyskytl závažnější zdravotní problém (zhoršení stavu) po očkování jejich dětí nebo i dospělých. Není přitom až tolik podstatné, zda se tak stalo po očkování povinném nebo dobrovolném.

 45. 4.11.2015 - Koalice pro podporu očkování aneb Jak v ČR běžně vypadá zákulisí nezávislosti
  Koalice „zcela nezávislá na farmaceutických firmách a prodejcích vakcín“ sídlí na adrese největšího distributora vakcín u nás a v čele má člena jeho dozorčí rady. A oceňuje novináře, kteří píší o očkování.

 46. 8.1.2016 - Lékaři se bojí říct, co si skutečně myslí o očkování
  Nevyčítejte svým pediatrům a ošetřujícím lékařům, že vám odmítají veřejně pomoci. Na jejich místě byste se možná báli úplně stejně. Výrobci vakcín jsou schopni cíleně zlikvidovat odporující lékaře a odborníky.

 47. 13.1.2016 - Neočkované dítě parazituje na ostatních, řekl soud
  Soud se domnívá, že zákeřná žalobkyně (neočkovaná holčička) hodlá ve školce týt z proočkování jiných dětí. „Bude na nich parazitovat a diskriminovat je.“ Aneb jak to dopadá, když se české soudy rozhodnou přemýšlet o očkování ve školkách.

 48. 26.1.2016 - Výjimka svědomí umožňuje odmítnout očkování dítěte bez sankcí
  Rozhodnutí Ústavního soudu o tzv. „výjimce svědomí“, na jejímž základě lze v souladu s Ústavou odmítnout povinné očkování, čeří nejen mediální vody.

 49. 1.2.2016 - Proč si černý kašel cestu zpátky našel
  Je aktuálně nespornou skutečností, že zejména ve vyspělých demokratických státech s velmi vysokou proočkovaností proti černému (dávivému) kašli narůstá meziročně výskyt tohoto onemocnění. Proč?

 50. 3.3.2016 - Některé okolnosti kampaně za očkování proti HPV virům
  Dne 1. března byla publikována zpráva o úmrtí mladé maminky Jade Patemanové na rakovinu děložního čípku. Co bylo v této souvislosti zveřejněno – a co ne?

 51. 25.4.2016 - Očkování a autismus ve světle nového vědeckého objevu
  V březnu 2016 vydala Společnost pacientů s následky po očkování, z.s. tiskovou zprávu. Tou vyzvala odbornou veřejnost a Ministerstvo zdravotnictví ČR k přehodnocení doporučování očkování těhotných žen proti černému kašli. Důvodem výzvy byl nový vědecký objev publikovaný v únoru 2016 v prestižním vědeckém časopise Science.

 52. 12.5.2016 - Bezpečnost HPV vakcín v praxi
  Co je to bezpečná vakcína? To je opravdu těžké říci, pokud neexistuje žádná všeobecně přijímaná norma, vymezující hranici bezpečnosti a nebezpečnosti. Svým způsobem tak můžeme legitimně označit za bezpečnou vakcínu i takový výrobek, na který by jiní lidé již pohlíželi jako na docela zdařilý „likvidátor“.

 53. 24.5.2016 - Tetanus v USA – i po odřeninách
  Dvě americké studie popsaly vznik tetanu po odřeninách. O kolik případů se jedná? A je takto vyčíslená hrozba tím rizikem, kvůli kterému by se měli očkovat po odřeninách všichni lidé „s propadlou tetanovkou“, což se děje běžně u nás?

 54. 3.8.2016 - Mediální příušnice a jejich nemediální realita
  Byl bych nerad, aby název článku vyzněl tak, že současný nárůst výskytu příušnic v ČR je mediální bublina. To zajisté není. Příušnice se nám skutečně do naší proočkované populace vracejí. Avšak způsob, jakým o tomto jevu informují média, je podezřelý a nepřesný.

 55. 19.8.2016 - Odpůrci očkování: Kdo to je a proč?
  V odborném časopisu Pediatrie pro praxi vyšel přehledový článek „Odpůrci očkování“. Autorem je zástupce staré očkovací školy Ilja Trebichavský. Článek prezentuje názory, kterými trpí současní zastánci očkování a které si možná nebudou chtít ani nechat vymluvit.

 56. 8.9.2016 - První žaloby kvůli nepřijetí neočkovaných dětí do MŠ
  Rodiče se ve stále větším počtu dotazují, jak postupovat, pokud odvolací orgán potvrdí rozhodnutí MŠ o nepřijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání. Podání správní žaloby je možné a standardní. Existuje ale i lepší a rychlejší řešení. Podat rovnou žalobu o náhradu škody. Několik prvních případů již letos půjde přímo k soudu „o peníze“.

 57. 26.10.2016 - Kdo spálil v Severní i Jižní Americe spalničky?
  Možná jste také zachytili informaci, že celý region Severní a Jižní Ameriky byl ze strany WHO v září tohoto roku prohlášen za region, ve kterém byly úspěšně eliminovány spalničky. Bezprostředně poté, co v letech 2013–2014 dosáhla incidence spalniček v USA jedné z nejvyšších úrovní a světová média zaplavily informace o epidemii spalniček, je to informace poněkud zvláštní.

 58. 4.4.2017 - MMR vakcíny: Nová petice za dobrovolnost očkování je spíše opatrná
  Před pár dny byla spuštěna další petiční akce směřující alespoň k částečné dobrovolnosti dosud povinného očkování v ČR. Jedná se o Petici za dobrovolnost očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

TOPlist